Szukaj oprogramowania

słowo kluczowe

kategoria

sektor przeznaczenia

cena

Cena: wszystkie wszystkie
Cena: niska niska
Cena: średnio-niska średnio-niska
Cena: średnio-wysoka średnio-wysoka
Cena: wysoka wysoka

pochodzenie oprogramowania

pochodzenie oprogramowania: zagraniczne - z polską wersją językową zagraniczne - z polską wersją językową
pochodzenie oprogramowania: zagraniczne - zaadaptowane do polskich warunków zagraniczne - zaadaptowane do polskich warunków

wyszukiwanie zaawansowane »

system operacyjny, optymalna liczba stanowisk
 
Program
HRtec Sp. z o.o.

HRsys.pl

Zaprojektowana i stworzona przez nas platforma HRsys.pl jest odpowiedzią na potrzeby wielu klientów posiadania jednego kompleksowego narzędzia, które będzie pozwalało na efektywne zarządzanie wszystkimi procesami HR w organizacji. Dzięki swojej rozbudowanej funkcjonalności pomaga w optymalizacji – szybszej organizacji, łatwiejszej koordynacji, lepszej dostępności do wyników – realizowanych projektów HR. Przyjazny wygląd, intuicyjny panel, pomoc na każdej podstronie to jedne z wielu funkcji, które sprawiają, iż korzystanie z platformy jest łatwe i przyjemne.

 

HRsys.pl to także pewna koncepcja, która wyznacza politykę zarządzania zasobami ludzkimi w firmie. Rdzeń platformy został oparty na opisach stanowisk pracy, które uzupełnione o modele kompetencyjne ułatwiają i przyśpieszają realizację poszczególnych projektów tj. – oceny okresowe, monitoring personalny, badanie 180/360, proces rekrutacji i innych.

 

Platforma HRsys.pl otrzymała już dwie nagrody za najbardziej innowacyjne.

Rekrutacja i selekcja - moduł archiwizacji i preselekcji aplikacji kandydatów o pracę. Pozwala na efektywne zarządzanie całym procesem rekrutacji na różne stanowiska, począwszy od zaprojektowania formularza aplikacyjnego, aż do archiwizacji i filtrowania aplikacji w oparciu o precyzyjne kryteria wyszukiwania.

 

Oceny okresowe - moduł tworzenia i realizacji systemu ocen pracowników w organizacji.Dzięki zastosowaniu tego narzędzia można przeprowadzić cały proces oceny archiwizując wypełniany arkusz na platformie, do którego zawsze można mieć dostęp.

 

Badania 180/360 - moduł projektowania i badania za pomocą metodologii 180/360 stopni. Badanie z wykorzystaniem tej metody jest spojrzeniem na pracę i kompetencje pracownika z perspektywy innych osób zatrudnionych na różnych poziomach organizacji.

 

Szkolenia bezpośrednie - moduł dostępu do materiałów i informacji o szkoleniach. Każdy z pracowników posiada dostęp do swoich lub wszystkich zarchiwizowanych szkoleń i kursów zrealizowanych w organizacji – może je oceniać, pobierać materiały szkoleniowe, kontaktować się z trenerami.

 

Szkolenia on-line - moduł projektowania i administracji szkoleń e-learningowych. Kreator szkoleń e-learningowych to intuicyjne narzędzie pozwalające na łatwe i szybkie tworzenie szkoleń on-line dla pracowników organizacji, a także proste administrowanie ich wynikami.

 

Monitoring personalny - moduł oceny procesu rozwoju kompetencji pracowników. Stosując to, rozwiązanie menedżerowie mogą cyklicznie archiwizować wszystkie opinie i oceny na temat swoich pracowników, monitorując poziom realizacji zdefiniowanych celów biznesowych.

 

Badania satysfakcji klientów - moduł badania opinii obecnych i przyszłych Klientów. To zaawansowane narzędzie dostarcza informacji na temat oferowanych usług lub produktów,

a także pozwala na weryfikację obowiązujących w organizacji standardów obsługi Klienta.

 

Badania satysfakcji pracowników - moduł analizy satysfakcji i motywacji pracowników zatrudnionych w organizacji. Pozwala na stworzenie ankiety o dowolnej treści, która dostarczy informacji na temat preferencji pracowników w wybranym temacie.

 

Zarządzanie przez cele - moduł monitorowania celów strategicznych organizacji na różnych poziomach zarządzania. Przy wykorzystaniu różnych wskaźników platforma dostarcza aktualnych danych o poziomie ich realizacji.

 

Rozmowy rozwojowe - moduł wspomagający realizację projektów rozwojowych opartych na metodzie coachingu. Cele indywidualne są określane poprzez cykl działań, które pomagają w osiągnięciu zdefiniowanego celu głównego.

 

 

system:aplikacja obsługiwana przez przeglądarkę (preferowany firefox, chrome, opera)
zastosowanie:human resources system kompetencji
tematyki:Oprogramowanie dla firm   Zarządzanie pracownikami   
słowa:Oceny okresowe  System HR  szkolenia elearning
cena:1 PLN

galeria:

HRsys.pl - zaawansowana platforma do zarządzania pracownikami w organizacji
 

Dane o produkcie:

Pochodzenie: polskie
Wersja językowa: polska
Możliwość dostosowania do potrzeb klienta: TAK
Możliwość ciągłej adaptacji systemu do zmian w firmie i otoczeniu: TAK
Oprogramowanie jest skierowane do sektorów: Produkcja  |  Handel |  Usługi |  Administracja  |  Finanse  |  Medycyna  |  Nauka/Edukacja  |  Inne 
Możliwość dalszej współpracy i opieki po zamknięciu wdrożenia: TAK

Dane techniczne:

System operacyjny: aplikacja obsługiwana przez przeglądarkę (preferowany firefox, chrome, opera)

Wersja do pobrania:

Wersja:  nie dotyczy
Pobierz
 
Dodaj opinię o programie:
Email: Twoja opinia:
Imię:
Nazwisko:
Stanowisko:
Firma:
HRTec Sp z o.o.
Profil firmyOfertaWiedzaEksperci

Działamy na rynku usług szkoleniowych i badawczych od 2003 roku. Powstaliśmy w wyniku połączenia się trzech firm: Openlearning – szkolenia i doradztwo, Openconsulting – badania marketingowe...

+opis działalności

Kontakt Kontakt